odCzasu doCzasu

Dla każdego coś... prestiżowego na nadgarstek.
Każdy z nas zwracających uwagę na zegarki, własne i widziane na nadgarstkach spotykanych osób, zapewne chciałby mieć najlepiej dopasowany i najbardziej prestiżowy czasomierz. Często chciałby uznać, że ten który posiada spełnia takie właśnie wymogi, i oczywiście chciałby umieć ocenić egzemplarz zauważony na nadgarstku innej osoby.
Jakimi kryteriami się kierować, na co zwracać uwagę ?
Zacznijmy może od tego, czego nie można, i czego nie wypada.
Nie można pod żadnym pozorem używać i nie można tolerować używania zegarków nieoryginalnych. Takie kopie, to zwykła kradzież, którą czytającym to pismo najlepiej przybliżyć do prostego naśladownictwa w muzyce, lub używania nielegalnych i niskiej jakości kopii nagrań.
Nie wypada używać zegarków, o widocznym stopniu zużycia, z wyjątkiem egzemplarzy antykwarycznych, tak samo, jak (odwołując się ponownie do miłośników muzyki) nie należy koncertować przy złym nagłośnieniu sali.
Co dziś nosi się na nadgarstkach.
Prestiżowe zegarki męskie, to zawsze modele mechaniczne. W ofercie żadnej z renomowanych firm nie można dziś znaleźć choćby pojedynczego męskiego zegarka elektronicznego. Dobierając zegarek męski, należy kierować rodzajem stroju. I tak: dla strojów wieczorowych czasomierz winien zawsze być na pasku skórzanym, dla strojów wizytowych, szczególnie latem dopuścić można elegancką bransoletę, a dla strojów sportowych zarówno metalową bransoletę jak i pasek wykonany z tworzywa (kauczuk, goretex). Warto zauważyć, że rodzaj zegarka jest zdecydowanie determinowany strojem, a nie wykonywaną czynnością. Prestiżowe zegarki damskie, to często modele wykonane ze szlachetnego kruszcu, czasami dekorowane szlachetnymi kamieniami, wskazane jeśli mogą tworzyć komplet z pozostałą używaną biżuterią. Jest przekonaniem części producentów, że w najbliższym czasie wybór pań skieruje się także na mechaniczne modele czasomierzy. Czy tak się stanie ?, zobaczymy.
Kolorystykę metalu koperty, paska i tarczy zegarków należy dopasowywać do pozostałych elementów stroju, zgodny z indywidualnym stylem właściciela.
Dla tych, których ten tekst zachęci do zmiany czasomierza, lub którzy i tak stoją przed perspektywą zakupu czasomierza, a zegarkiem chcą podkreślić swoją bardzo prestiżową pozycję mogę przekazać następujące wskazówki:
Kupując zegarek, zawsze warto...przekroczyć przeznaczony na niego budżet i kupić zegarek lepszy, wyżej klasyfikowany przez rynek i model bardziej unikatowy, ale...
Nie tylko uznana marka, czy jej wysokie pozycjonowanie przez miłośników czasomierzy mają wpływ na prestiż oglądanego na ręku czasomierza. Tak jak dobrzy sprzedawcy wiedzą, że w swoich salonach nie oferują zwykłego wytworu nawet najbardziej wyszukanego procesu produkcyjnego, a kierują odczucia kupującego na zainspirowanie wieloletnim rozwojem kunsztu tworzenia i zachwytem nad mikromechaniką, tak należy się na te właśnie elementy zwracać szczególną uwagę. Jeśli jesteśmy miłośnikami awiacji, to czy nie najlepszym wyborem jest przykładowo zegarek z linii Pilot firmy IWC. Miłośnik motoryzacji (szczególnie tej starej) winien polecać zegarek firmy Chopard z linii Mille Miglia, związany z rajdem oldtimerów o tej samej nazwie, lub firmy Friderique Constant model Healey, poświęcony marce Austin Healey i oferowany wraz z miniaturową repliką tegoż samochodu.
Najważniejszym elementem wyboru konkretnego modelu i konkretnej marki zegarka, a później przyjemność jego używania jest znajomość historii, rodowodu marki i modelu, oraz możliwości i sposobu przeznaczenia konkretnych wskazań czasomierza. Jeśli posiadając prestiżowy czasomierz nie wiemy „co w nim jest”, to dyskredytujemy całą jego wartość. Dla odmiany nawet niższej klasy czasomierz obdarzony naszą własną historią i uczuciem nabiera prestiżu nie tylko w naszych oczach.
Dobry zegarek, to przede wszystkim inwestycja w samego siebie. Prawdopodobnie tylko niewiele modeli z produkowanych dzisiaj zegarków osiągnie atrakcyjną cenę odsprzedaży w ciągu najbliższych kilkunastu lat, i nie na taki aspekt zegarków, jako najważniejszy  powinniśmy patrzeć dzisiaj wybierając czasomierz. Wśród elit zawodowych i towarzyskich na świecie od lat zwraca się uwagę na to, jaki kto ma zegarek. Jeśli strony przystępują do interesów, to zegarek kontrahenta jest ważnym sygnałem, z kim mamy do czynienia.
Warto także zauważyć, że prestiżowy zegarek to najlepsza i najtańsza inwestycja, w swój prestiż i w dobre samopoczucie. Dzieje się tak dlatego, gdyż moda w tej branży nie zmienia się aż tak często, a  przeciętny czas użytkowania zegarka jest znacznie dłuższy niż jakiegokolwiek elementu stroju, samochodu, czy sprzętu HiFi. Do tego w odróżnieniu od posiadłości, automobilu czy innych sprzętów, zegarek w swoim naturalnym użytkowaniu jest zawsze z właścicielem i jest doskonale eksponowany, co potęguje konieczność jego "odpowiedniej wymowy”. Dodatkowo, nawet jeśli postawimy sobie większe wymagania, i będziemy chcieli mieć jeszcze większą ilość zegarków (po kilka na różne okazje) to w dalszym ciągu koszty nie są tak znaczące jak możliwy do osiągnięcia prestiż i dobre samopoczucie. Warto także zaznaczyć, że mimo braku rozwiniętego rynku wtórnego w Polsce, w odróżnienie od innych przedmiotów, zawsze jesteśmy w stanie odzyskać znaczącą kwotę przy sprzedaży czasomierza.
Władek Meller
Szukaj