Z Ameryki do Szwajcarii i z powrotem. F.A. Jones
Amerykański zegarmistrz twórcą jednaj z najznamienitszych szwajcarskich marek zegarkowych. Firma, która w swoim rodowodzie zakłada produkcję mechanizmów na rynek amerykański, właśnie z tego powodu ponosi porażkę i bankrutuje. Po upadku przedsięwzięcia założyciel firmy wraca do swego rodzinnego Bostonu w Stanach Zjednoczonych a firma zostaje przejęta przez innych inwestorów. Firma, która w założeniach ma produkować tanie mechanizmy w większości na jeden rynek, urasta do miana jednej z najznamienitszych i znanych na całym świecie producentów luksusowych zegarków. Anglojęzyczna nazwa produktu w kilkunastu krajach (w tym także w Polsce) zostaje popularnie zastąpiona niepoprawną, szwajcarską, niemieckojęzyczną nazwą miejscowości związaną z lokalizacją firmy. W roku 2005 firma wprowadza na rynek limitowaną ilościowo wersję zegarka nazwaną imieniem swojego założyciela. Mechanizm tego unikatowego zegarka jest niemalże kopią mechanizmu, stworzonego ponad sto lat wcześniej przez założyciela firmy. Zegarek już w momencie ukazania się staje się rarytasem kolekcjonerskim na całym świecie.
Tak wiele sprzeczności i przeciwnych kolei losu. Czy to geniusz czy przypadek?
Florentine Ariosto Jones - osoba
Jako że słowo "geniusz" wydaje się być dzisiaj zdecydowanie nadużywane, tak więc, starając się użyć odpowiedniego określenia w stosunku do założyciela firmy International Watch Company z Schffhausen - Florentine Arioso Jones´a możemy przyjąć, że jego osobowość plasujemy pomiędzy wspomnianym geniuszem a szczęśliwcem i pechowcem a także wizjonerem i marzycielem. Śpiesząc udowodnić zasadność takiego wyboru musimy prześledzić najważniejsze fakty i decyzje z życia tego znamienitego zegarmistrza, konstruktora i przemysłowca.
Urodził się w roku 1841 w Stanach Zjednoczonych w rodzinie posiadającej znaczące tradycje zegarmistrzowskie i przedstawiciele której pracowali dla różnych producentów czasomierzy w Bostonie. Taki rodowód zaowocował możliwością szybkiego i gruntownego doświadczania fachu, co dalej przełożyło się na wysokie kwalifikacje zawodowe. Wojna secesyjna i służba wojskowa oraz przykre doświadczenia osobiste nie przeszkodziły mu odnieść sukcesów zawodowych. Florentine Ariosto Jones zasłynął jako twórca bardzo dobrej jakości mechanizmów w których stosował nowatorskie, jak na owe czasy rozwiązania techniczne, a posada dyrektora w znanej i cenionej firmie F.Howard & Cie dla wielu mogła by być szczytem aspiracji zawodowych.
Marzenia o stworzeniu własnej firmy zegarmistrzowskiej a co za tym idzie chęci wytwarzania dobrej jakości czasomierzy skierowały go do kolebki zegarmistrzostwa - do Szwajcarii. Naturalnym obszarem dla poszukiwania miejsca usytuowania nowej fabryki stała się francuskojęzyczna Jura szwajcarska. Napotykając jednak, na zdecydowany opór pracujących tam zegarmistrzów "przed nowoczesnymi planami produkcyjnymi Amerykanina", a równocześnie spotykając Johana Heinricha Mosera skierował swe kroki do Schaffhausen.
To właśnie Moser - zegarmistrz, przemysłowiec i konstruktor hydroelektrowni na Renie w Schaffhausen, której budowa została ukończona w roku 1866 był osobą, która gwarantowała realizację marzeń Jones´a - możliwość produkcji tanich i dobrej jakości mechanizmów zegarkowych z przeznaczeniem na eksport do Stanów Zjednoczonych. Miejsce eksportu wynikało ze znaczącego wzrostu gospodarczego, jaki następował w tym kraju. To właśnie po kątem tej klienteli dla założonej w roku 1868 roku fabryki przyjęto nazwę International Watch Company. Zastosowanie maszyn do produkcji elementów mechanizmów, dla których istniejąca hydroelektrownia stanowiła źródło taniej energii, utworzenie centralnego punktu sprzedaży w Nowym Jorku, gdzie sprowadzane mechanizmy oprawiane były w koperty, przy niskim podatku importowym wydawały się dostateczną gwarancją rozkwitu przedsiębiorstwa.
Życie potoczyło się jednak inaczej i zmiany podatkowe oraz marketingowe akcje obronne lokalnych producentów doprowadziły firmę Jones´a do bankructwa. Po tym wydarzeniu Florenite Ariosto Jones wrócił do swego rodzinnego Bostonu, gdzie zmarł w wieku 75-ciu lat.
Losy firmy stworzonej dla produkcji stosunkowo tanich zegarków, także potoczyły się inaczej niż to zamierzał jej założyciel i niezależnie od wielu zmian własnościowych i kilkukrotnej zmiany nazwy fabryki, zegarki z logiem IWC czy International Watch Co. z Schaffhausen znalazły się gronie najbardziej luksusowych i poszukiwanych wyrobów szwajcarskiego przemysłu zegarkowego. O ich popularności świadczy także fakt powstania i jakże często używanej niepoprawnej nazwy dla tych zegarków czyli "Schaffhausen".
F.A. Jones - zegarek
Zegarek zrodził się w głowach współczesnych, zarazem wizjonerów i konstruktorów z fabryki IWC, jako hołd złożony założycielowi firmy. W chwili, gdy po kilkudziesięcioletnim czasie zachwytu elektroniką, zegarki mechaniczne wróciły na salony prestiżu, firma IWC tworzy zegarek, urzekający swą prostotą, z mechanizmem będącym z pozoru wierną kopią kreacji jej założyciela sprzed ponad stu lat a równocześnie mechanizmem współczesnej jakości. Do tego królująca dziś moda na zegarki o powiększonych rozmiarach współgra z wielkościami mechanizmów czasu Jones´a, których to jak najmniejsze rozmiary były wynikiem możliwości technicznych tamtego okresu. Jeśli, jak twierdzi wielu, historia zatacza swoje kręgi by powracać do dawnych zdarzeń, to właśnie tym zegarkiem historia firmy IWC, historia konstrukcji mechanizmu i historia zegarkowego wzornictwa wraca do punktu wyznaczonego przez Florentine Ariosto Jones´a a geniusz założyciela udziela się współczesnym rządcom fabryki.
Mechaniczny, manualnie nakręcany mechanizm widoczny jest przez transparentny dekiel koperty zegarka, wykonanego w limitowanych ilościach dla każdego z trzech rodzajów materiału koperty. Zegarki w platynie - 500 sztuk, różowym złocie 1000 sztuk i w stali 3000 sztuk. Mechanizm ten posiada dekoracje grawerskie, przedłużoną posuwkę regulacyjną i układ zespołów zrobione tak, by odzwierciedlały konstrukcję wnętrza zegarka kieszonkowego produkowanego przez Jones´a, a przez kolekcjonerów czasomierzy uznawanego za trudno osiągalny rarytas. Współczesny, naręczny zegarek wyposażony jest w harmonijnie zaprojektowaną i stylizowaną tarczę, przypominającą tarcze emaliowane w które wyposażane były zegarki ery założyciela. Mała wskazówka i tarcza wskazań sekundowych, stylizowane wskazówki i koronka naciągowa dopełniają wizji hołdu złożonego historii firmy.
Już w momencie ukazania się na rynku, zegarek ten stał się jednym z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów i miłośników czasomierzy.
Władek Meller
Pliki wysokiej jakości do pobrania
Aby pobrać plik do druku, należy naprowadzając kursor na liczbę określającą wielkość zbioru, za pomocą prawego klawisza myszy wybrać zapis elementu docelowego w określonym miejscu, na swoim komputerze.