odCzasu doCzasu

Zegarek. Mikromechanika klatki.

    
        Na tegorocznych targach w Bazylei jak zwykle znalazło się wiele znakomitych manufaktur przedstawiających swoje nowe kolekcje. W tym gronie nie mogło zabraknąć prężnie rozwijającej się firmy Frederique Constant. Zaprezentowała ona swój najnowszy model „Tourbillon Manufacture” pochodzący z kolekcji Heart Beat Manufacture.
Firma powstała w 1904 rok, a jej założycielami byli Constant Stas i Frederique Schreiner.
Jej siedziba od zawsze mieściła się w Genewie i tam też na początku działalności odbywała się produkcja tarcz dla przemysłu zegarmistrzowskiego.
       Wspomniany model „Tourbillon Manufacture” posiada wiele innowacyjnych rozwiązań, które wyróżniają go spośród tego typu zegarków. Jednym z patentów opracowanym przez zegarmistrzów Frederique Constant jest zastosowanie koła wychwytowego wykonanego z krzemu.
Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie lepszych właściwości ciernych, co w efekcie przekłada się na zwiększenie wydajności energetycznej.
Tak zwana klatka tourbillonu składa się z balansu oraz elementów wychwytu. Obracając się wokół własnej osi ma ona za zadanie skorygować błędy spowodowane niewyrównoważeniem elementów ruchomych i siłą grawitacją. Ten wyrafinowany technicznie element składa się aż z 80 miniaturowych komponentów, które są produkowane z najwyższą tolerancją i dokładnością wymiarów do 1-2 mikronów. Z tego powodu precyzyjne wyważenie wagi klatki jest bardzo trudne. Fachowcy z Frederiaue Constant doskonale sobie z tym problemem poradzili, montując na zewnętrznej krawędzi koła głównego klatki tourbillona system zwany „Smart Screw”. Umożliwia on zegarmistrzowi dokładne wyważenie tego skomplikowanego elementu, czyli sprowadzenie środka ciężkości do jego osi obrotu. Odbywa się to dzięki dodawaniu lub odejmowaniu małych metalowych pierścieni pod dwiema wspomnianymi śrubami umieszczonymi na kole głównym. Zazwyczaj zegarmistrz potrzebuje do 8 godzin by dopasować małe pierścienie oraz perfekcyjnie wyważyć całą klatkę tourbillonu. Warto wspomnieć również o oscylacji koła balansowego. W opisywanym modelu mechanizmu ilość jego wahnięć na godzinę wynosi 28 800, co odpowiada częstotliwości 4Hz. W innych, nawet w najbardziej znanych tourbillonach częstotliwość ta wynosi nie więcej niż 3Hz.
Ciekawostką jest także indywidualne numerowanie każdej klatki co jest skorelowane z numerem na deklu. Tak klatki tourbillonu, jak i czasomierze produkowane są w określonej ilości - 188 sztuk.
       Warto podkreślić iż mimo krótkiego doświadczenia na rynku, firma Frederique Constant zdobyła w Polsce wielu zwolenników, dzięki atrakcyjnemu stosunkowi ceny do jakości wykonania swoich czasomierzy. Można także założyć, że manufaktura rozwija się w szybkim tempie, jako że, tak jak widać nie tylko na podstawie opisywanego przykładu, produkuje swoje zegarki z prawdziwą pasją. Model ten jest dostępny już w sprzedaży w cenie 99 999 złotych, co jak na zegarek z taką komplikacją mechanizmu jest to stosunkowo przystępną kwotą. Ten unikatowy czasomierz można podziwiać w gablotach wystawowych salonu „odCzasu doCzasu” w stołecznych Złotych Tarasach.

Bartosz Marciniak
Władysław Meller
„odCzasu doCzasu”, Złote Tarasy
www.zegarki.info.pl
zdjęcia: Aby pobrać zdjęcie, należy otworzyć miniaturę.

 • zegarek Tourbillon Manufacture
 • klatka tourbillon
 • części klatki

odCzasu doCzasu

Galeria Ursynów
al. Komisji Edukacji Narodowej 36, lokal U54, 02-722 Warszawa
otwarte
 • poniedziałek – piątek: 11.00 – 19.00
 • soboty i niedziele handlowe: 11.00 – 15.00
Szukaj
 • Mont Blanc
 • VERTU
 • Chopard
 • Longines
 • Maurice Lacroix
 • Perrelet
 • Rado

Sklep www.e-zegarki.info.pl