odCzasu doCzasu

H.Moser & Cie - marka stara jak zegarkowy świat i odrodzona w XXI wieku.
Firmę H.Moser & Cie, jej historię i poziom zegarmistrzowskiej sztuki można opisywać w interesujący sposób na wielu stronach. Tak wielu, jak interesująca i wiekowa jest jej historia i jak wiele uznania zyskały sobie jej zegarki. To właśnie szczególne koleje historii spowodowały przykładowo, że największą popularność i uznanie dla jej wyrobów notuje na terenach byłej Carskiej Rosji i na rynkach od niej zależnych, czyli także w Polsce.
"Pasjonująco inna"
 "Pasjonująco inna" – motto, które ma swoje odzwierciedlenie w całej historii marki, i to w każdym jej aspekcie. Miejsce i czas powstania, sposób wytwarzania, jakość wyrobów jak i powód upadku tej właśnie firmy wyróżniają ją w stosunku od innych tradycyjnych szwajcarskich marek zegarkowych.
Pasjonująco inna” – motto, które przyświeca dzisiejszej marce i oddaje najlepiej specyfikę wyrobów i sposób działania dzisiejszej firmy H.Moser & Cie
Zacznijmy tradycyjnie - od założyciela i czasu kreacji firmy.
 Założycielem tej marki był Johann Heinrich Moser urodzony 12 grudnia w 1805 roku, w rodzinie z tradycjami zegarmistrzowskimi w miejscowości Schaffhausen. Jego dziadek i ojciec byli miejskimi zegarmistrzami i właśnie w pracowni ojca Heinrich Moser zaczął swą zawodową przygodę. Już w 1824 roku został wysłany do zegarmistrzowskiego centrum Szwajcarii – do Le Locle, by tam kontynuować naukę i pasję, i gdzie udowodnił iż jest bardzo ambitnym i zdolnym uczniem.
 Już w wieku 22 lat zdecydował się opuścić swoje rodzinne miasto i kraj udając się do Sankt Petersburga w Rosji, gdzie po kilkunastu miesiącach – w roku 1828 spełnił swoje marzenie i założył własną firmę pod nazwą H.Moser & Cie. Już od początku działalności produkty firmy H.Moser & Cie były najwyższej jakości, dzięki czemu rosło uznanie dla nich w oczach klientów.
W ciągu krótkiego czasu zegarki Mosera kupowali nawet członkowie dworu carskiego, książęta a także oficerowie carskiej armii. Należy zwrócić uwagę, że czas powstania firmy tego uzdolnionego zegarmistrza, znacząco poprzedza powstanie wielu innych, uznanych dziś marek. Antoni Norbert Patek – założyciel firmy Patek-Philippe opuścił Polskę po Powstaniu Listopadowym, Florentine Ariosto Jones – założyciel firmy IWC, do Schaffhausen został sprowadzony właśnie przez Heinricha Mosera 40-ci lat później a największy „wysyp” zegarkowych marek nastąpił pod koniec dziewiętnastego wieku .
 Wracając do Rosji i tamtejszych dziejów firmy H. Moser & Cie, to jej rozwój był tak szybki, że w niedługim czasie otworzone zostały przedstawicielstwa w Moskwie a następnie w Niżnym Nowogrodzie i Irbicie. Konieczność utrzymywania najwyższej jakość produktów i prestiżu swojej firmy spowodowała, że w 1829 Moser roku założył też manufakturę w Le Locle w Szwajcarii, gdzie produkowane były zegarki wyłącznie na rynki europejskie i Rosję.
 Gdy po 20 latach Johann Heinrich Moser wracał na stałe do Schaffhausen, pozostawiał dobrze zorganizowane i bardzo dobrze prosperujące: oddział firmy w Rosji i fabrykę w Szwajcarii. Równocześnie wracając jako bogaty przedsiębiorca, wracał z myślą inwestowania w industrializację swojego rodzinnego miasta.
Wprawdzie pierwszą inwestycją była budowa domu, a właściwie zamku rodzinnego nazwanego Charlottenfels, ale kolejnymi etapem była już budowa największej w Szwajcarii tamy na rzece Ren i dalej elektrowni wodnej.
To właśnie elektrownia wodna i tania energia elektryczna była jednym z przekonywujących argumentów dla Florentine Ariosto Jones'a, by w Schaffhausen zbudował swoją fabrykę zegarków International Watch Company. Heinrich Moser nie dość, że nakłonił młodego Amerykanina do budowy firmy w Schaffhausen, to jeszcze wspomógł go finansowo przy jej uruchomieniu . Poprzez otwarcie warsztatu produkującego koperty do zegarków w roku 1853, powołanie szkoły zegarmistrzowskiej w roku 1868 i pomoc w uruchomieniu fabryki zegarków IWC Moser realizował swoje marzenie, by właśnie w rodzinnym mieście tworzyć czasomierze.
Johann Heinrich Moser zmarł w roku 1874, a mieszkańcy Schaffhausen, w dowód wdzięczności nadali mu tytuł honorowego obywatela miasta. Jego popiersie odlane z brązu umieszczone na postumencie zdobi jeden z parków miejskich.
Jako, że syn Mosera nie wykazywał zainteresowania zegarmistrzostwem, cały swój majątek zapisał żonie - baronowej Fanny von Sulzer-Wart. W następnym kroku obydwa oddziały firmy - w Rosji i w Szwajcarii zostały sprzedane osobom prowadzącym te firmy. Nabycie było obwarowane deklaracją produkcji czasomierzy pod istniejącą marką oraz współpracą niezależnych od tego momentu firm. Kres tej współpracy i kres firmie H.Moser w Rosji położył wybuch Rewolucji Bolszewickiej i nacjonalizacja wszystkich firm. Szwajcarscy właściciele i pracownicy firmy zostali wypędzeni, a firma przejęta i znacjonalizowana bez odszkodowania dla właścicieli. Od tego momentu oddział w Le Locle funkcjonuje już niezależnie poddając się wahaniom koniunktury branży zegarmistrzowskiej, zmieniając nazwę firmy i profil produkcji. Ostatecznie w roku 1979 staje się częścią firmy "Dixi-Mechanique". Ostatnie w ubiegłym wieku zegarki z logiem "Henry Moser", zostały wyprodukowane w Le Locle w roku 1953.
Firma H. Moser & Cie w wieku XXI
 W roku 2002 marka H. Moser & Cie zostaje ponownie zarejestrowana, jako marka zegarkowa przez dr. Jurgena Langa, a honorowym prezesem firmy Moser Schaffhausen AG, która jest producentem zegarków zostaje prawnuk Heinricha Mosera - Roger Nicholas Balsiger. W roku 2005 w dwustulecie urodzin założyciela marki, jego spadkobierca - firma Moser Schaffhausen AG wprowadza na rynek serię zegarków noszących logo "H.Moser & Cie".
 "Pasjonująco inna" - motto przyświecające dzisiejszej marce H.Moser & Cie wyraża się w sposobie produkcji opierającym się, podobnie jak u praprzodka na najlepszych dostawcach i najlepiej wykonanych półproduktach. Także w niezwykłych i niezwykle funkcjonalnych, choć nie zawsze rzucających się w oczy udoskonaleniach mechanizmów,znajdujących się w modelach zegarków zbliżonych do klasycznych wzorów i spełniających wymogi najnowszych trendów - dodatkowych wskazań czasomierza.
Oficjalne premiera produktów H. Moser & Cie odbyła się w wybudowanym przez Heinricha Mosera zamku - Charlottenfels i obejmowała następujące linie zegarków: MAYU, MONARD, MONARD DATE, PERPETUAL.
Jakie to zegarki i co możemy "spotkać" w ich wnętrzu ?
Wszystkie modele zegarków cechuje charakterystyczny klasyczny i purrystyczny wygląd. Koperty czasomierzy wykonane są z metalu szlachetnego i posiadają sferyczne szkło szafirowe nad tarczą zegarka, oraz transparentny dekiel umożliwiający "podgląd" dekorowanego mechanizmu.
Wszystkie mechanizmy zegarków posiadają manualny naciąg sprężyny, powiększoną rezerwę chodu - ze wskaźnikiem zapasu chodu, a mechanizm dekorowany jest tradycyjnym "szlifem firmy Moser" oraz pieczęcią firmową z logiem marki.
Wszystkie mechanizmy wyposażone są w wymienne "serce zegarka" - moduł wychwytu. Taka konstrukcja zegarka zapewnia możliwość obsługi serwisowej na najwyższym poziomie niezależnie od zdolności zegarmistrza.
Elementy wychwytu (kotwica, koło wychwytowe) wykonane są ze specjalnie utwardzonego złota, co minimalizuje potrzebę użycia substancji smarujących, i przez co zwiększa czas funkcjonowania zegarka pomiędzy koniecznymi przeglądami konserwacyjnymi.
Wszystkie zegarki posiadają "stop funkcję" wskazówki sekundowej, oczekiwaną przez koneserów i pomocną przy precyzyjnym ustawianiu mechanizmu.
W roku 2007 firma H.Moser & Cie wprowadziła kolejny model zegarka: HENRY Double Hairspring wyposażony w unikatowe rozwiązanie mechanizmu zegarka. Balans zegarka został zaopatrzony w dwie niezależne sprężyny włosowe. Takie rozwiązanie jest majstersztykiem zegarmistrzowskim i rozwiązaniem nie stosowanym obecnie przez żadną z istniejących firm. Efekt poprawy dokładności chodu, uzyskanej dzięki takiemu rozwiązaniu można traktować jako lepszy niż przy równoczesnym zastosowaniu sprężyny włosowej typu "Breguet” i obiegowego układu wychwytu zwanego "tourbillon”.
Jako, że trudno jest nam zwykłym śmiertelnikom zobaczyć to, co jest typowo techniczne, co jest tylko opisane, lub przedstawione na obrazku, to dla poznania szczególnych przewag opisanych zegarków należy odwiedzić punkt sprzedaży tych zegarków. Warto też to zrobić w celu przeprowadzenia tak zwanego "testu nadgarstkowego”, polegającego na przymiarce zegarka na rękę. Czy wynik takiego testu to "gwarantowana satysfakcja” ?.Ośmielę się powiedzieć, że tak. zeroką kolekcję czasomierzy firmy Moser można podziwiać w gablotach wystawowych salonu ”odCzasu doCzasu” w stołecznych Złotych Tarasach


  

Władek Meller
Salon „odCzasu doCzasu” www.zegarki.info.pl
zdjęcia: Aby pobrać zdjęcie, należy otworzyć miniaturę.

 • Obraz 01
 • Portret Johann Heinrich Moser
 • Obraz 02
 • kieszonka
 • Obraz 03
 • elektrownia wodna w Schaffhausen z czasów h.Mosera
 • Obraz 04
 • elektrownia wodna w Schaffhausen dziś
 • Obraz 05
 • popiersie Johanna Heinricha Mosera
 • Obraz 06
 • zegarek H.Moser & Cie, linia MAYU
 • Obraz 07
 • zegarek H.Moser & Cie, linia MONARD DATE
 • Obraz 08
 • zegarek H.Moser & Cie, linia PERPETUAL Calendar
 • Obraz 09
 • zegarek H.Moser & Cie, linia HENRY Double Hairsprig
 •  

odCzasu doCzasu

Centrum Złote Tarasy
ul. Złota 59, 00-120 Warszawa
 • telefon +48 22 222 03 05
otwarte
 • poniedziałek - sobota 9.00 - 22.00
 • niedziela 9.00 - 21.00
Szukaj
 • Mont Blanc
 • VERTU
 • Chopard
 • Longines
 • Maurice Lacroix
 • Perrelet
 • Rado

Sklep www.e-zegarki.info.pl

portal sport i zegarki

Nasi @ partnerzy