odCzasu doCzasu

Nurkowanie z IWC

Firma IWC z Schaffhausen to jedna z tych marek zegarkowych, których nikomu pewnie nie trzeba przedstawiać, a jej czasomierze z linii Aquatimer znane są na pewno nie tylko fanom sportowych i profesjonalnych zegarków.

W tym roku, właśnie rodzina zegarków dla nurków doczekała się tak znaczącego odświeżenia, że nie można tego nazwać tylko często spotykanym „face liftingiem”. Efekt tych zabiegów po raz pierwszy został zaprezentowany już w styczniu, na tegorocznym spotkaniu zegarkowym w Genewie. Dopiero jednak teraz, linia doczekała się swojej premiery w Europie i w Polsce. Pierwszym krajowym salonem, który oferuje klientom te niezwykle wytrzymałe elementy oprzyrządowania dla nurków jest firma odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach.

     
Na aktualną kolekcję zegarków do nurkowania składają się cztery różne rodzaje modeli tej linii wzorniczej. Aqutimer Chronograph z powracającą wskazówką, Aquatimer Chronograph, Aqutimer Automatic 2000 i Aquatimer Deep Two. Poza modelem Deep Two, którego koperta ma 46 mm średnicy, wszystkie pozostałe mają wielkość 44 mm. Jak przystało na czasomierze służące przebywającym regularnie pod wodą, wszystkie modele posiadają zakręcane koronki, obrotowy pierścień dekompresyjny, kontrastowe kolory elementów układu wskazań, oraz dzięki zastosowaniu substancji superluminova - możliwość odczytu czasu w półmroku i ciemności. Specjalnymi i unikalnymi zarazem cechami całej kolekcji jest zastosowanie w pierścieniu dekompresyjnym szafirowego szkła i system łatwej wymiany paska lub bransolety. Dzięki takiemu wykonaniu pierścienia, naniesione na nim cyfry podziałki minutowej są także zaznaczone substancją luminescencyjną. Rozwiązanie to daje niepowtarzalny efekt przy odczycie wskazań w półmroku lub ciemności. Dodatkowo zastosowanie szafirowego szkła w pierścieniu koperty jest spójne z najnowszymi trendami wzornictwa przemysłowego, gdzie przykładowo w odbiornikach telewizyjnych obudowa zlewa się ekranem. System łatwej wymiany paska i bransolety umożliwia wykonanie takiej zamiany bez potrzeby specjalnych narzędzi, czy kwalifikacji, co jest istotne szczególnie przy zamianie na długi pasek zegarka zapinanego na skafander!. Warto także wspomnieć, że w procesie powstawania tych czasomierzy brali udział profesjonalni nurkowie, dzięki czemu Aquatimer'y, z wyjątkiem modelu wykonanego w złotej kopercie, to nie tylko prestiżowe gadżety, ale przede wszystkim profesjonalne narzędzia!

    
Wspomniany właśnie Aquatimer Chronograph, jako jedyny jest wykonany w złotej kopercie, w tym przypadku w kolorze różowym. Można założyć, że jest to model który firma IWC dedykuje osobom bardziej ceniącym stylistykę zegarków nurkowych niż ich techniczne możliwości. Pewnie także w tym celu, doskonale dopasowana i kontrastowa kolorystyka czasomierza pozwoli dyskretnie wyróżnić go w tłumie innych czasomierzy. Wewnątrz koperty znalazł się automatyczny mechanizm, stworzony od podstaw w zakładach z Schaffhausen. Kaliber 89360 to mechanizm o doskonałych parametrach użytkowych, wyposażony w stoper z powracającą wskazówką (funkcja Flayback) i wskaźnik daty. Bardzo ciekawy jest sposób rozwiązania wskazań czasu odmierzanego przez stoper. Na jednej minitarczy, ulokowanej w okolicach godziny 12 znajdują się dwie wskazówki, odpowiedzialne za odczyt minut i godzin, zaś sekundy odlicza centralnie umieszczona wskazówka. Mechanizm ten posiada blisko trzydniową rezerwę chodu! Dekiel jest transparentny, by dzięki szafirowemu szkłu, ukazać mechanizm i piękno jego pracy. Mostek wahnika (elementu który jest kołem zamachowym automatycznego naciągu), dzięki specjalnej konstrukcji, tak jak w modelach firmy IWC z linii Ingenieur, doskonale absorbuje wpływ ewentualnych wstrząsów. Mimo wykonania z drogocennego kruszcu, model ten jest w pełni funkcjonalny, i jest wodoszczelny do 120 metrów.
Aquatimer Chronograh także charakteryzuje się wodoszczelnością do 120 metrów. W jego wnętrzu pracuje sprawdzony kaliber 79320 wyposażony w automatyczny naciąg, wskazania dnia tygodnia i dnia miesiąca. Zegarek posiada czterdziestocztero godzinną rezerwę chodu. Oferowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych: niebiesko-pomarańczowej i czarno-żółtej. Dostarczony może być na kaczukowym pasku lub na stalowej bransolecie.
Aquatimer Chronograph Edition Galapagos Islands to specjalna wersja opisanego powyżej modelu ze stoperem. Także w nim pracuje mechanizm 79320 ze wskazaniem „day-date”. To, czym wyróżnia się ten model to stalowa koperta pokryta bardzo trwałą wulkanizowaną gumą, czarno-biała kolorystyka koperty, czarny pasek i zdobiony dekiel z wizerunkiem żółwia. Zegarek ten jest efektem współpracy IWC Schaffhausen z fundacją imienia Karola Darwina, która aktywnie działa na rzecz zachowania fauny i flory wysp Galapagos. Część dochodu ze sprzedaży tego modelu jest przekazywana na rzecz fundacji, by mogła ona jeszcze aktywniej i efektywniej działać na Galapagos!
Jego wyjątkowy wygląd i specjalne konotacje spowodowały, że w kręgu zegarkowych fascynatów zegarek ten zyskał już sobie przydomek „Czarny Galapagos”.

 
Aquatimer Automatic 2000, to pozornie najprostszy model z aktualnej kolekcji zegarków nurkowych. To jednak nie do końca jest prawdą, choćby ze względu na wyjątkową jego wodoszczelność – aż 2000 metrów! Tak wysoką odporność na niebezpieczeństwo związane z zanurzeniem, firma IWC osiągnęła, jako pierwsza z producentów już w roku 1982, ale nawet dziś jest to duże wyzwanie dla każdej marki. Wskazówki porusza mechanizm 30110 wyposażony w datownik i automatyczny naciąg. Model ten można zamówić w wersji czarno-żółtej i czarno-białej, tak na pasku kauczukowym jak i metalowej bransolecie.
Ostatnim w naszym przedstawieniu, ale na pewno najważniejszym modelem w kolekcji jest Aquatimer Deep Two. Zegarek ma 46 mm średnicy, wyposażony jest w kaliber 30110 ze wskazaniem daty oraz dodatkowym mechanizmem do pomiaru głębokości zanurzenia ze skalą do 50 metrów! To jedyny na świecie zegarek, który dzięki mechanicznemu rozwiązaniu nie tylko mierzy aktualną głębokość ale także zapamiętuje największą wartość zanurzenia! By móc realizować takie wskazania, ten niezwykły zegarek posiada dwie dodatkowe wskazówki – niebieską odpowiedzialną za wskazanie aktualnej głębokości i czerwoną – która zapamiętuje największą głębokość na jaką zszedł nurek! Sam mechanizm bazujący na zmianie ciśnienia działającego na umieszczony na kopercie, w okolicach godziny 10-tej tłoczek, umiejscowiony jest w specjalnie skonstruowanym deklu zegarka. Mechanizm jest bardzo prosty w użytkowaniu i wydaje się być niezawodnym.

       

Uwaga o niezawodności jest o tyle istotna, że poprzednik tego modelu – GST Deep One z roku 1999, choć poszukiwany przez koneserów (i nieosiągalny) miał bardzo skomplikowaną i przez to zawodną, konstrukcję części do pomiaru głębokości zanurzenia. Obecny zegarek, to nie tylko świetny gadżet, żeby zaszpanować przed kolegami z wakacyjnego nurkowania, ale urządzenie przydatne nie tylko przy rekreacyjnych zajęciach. Klient kupując zegarek na stalowej bransolecie lub na kauczukowym pasku, zawsze dostaje dodatkowo specjalny, ekstra-długi pasek służący do założenia zegarka na piankę do nurkowania.
Te doskonałe czasomierze, przygotowane we współpracy z profesjonalnymi nurkami są już dostępne na polskim rynku! Pierwszym oferującym je sklepem jest „odCzasu doCzasu” z warszawskich Złotych Tarasów. Wszystkich zainteresowanych zegarkami IWC zapraszamy do salonu!

Adam Ciborek
Władysław Meller

odCzasu doCzasu

Centrum Złote Tarasy
ul. Złota 59, 00-120 Warszawa
 • telefon +48 22 222 03 05
otwarte
 • poniedziałek - sobota 9.00 - 22.00
 • niedziela 9.00 - 21.00
Szukaj
 • Mont Blanc
 • VERTU
 • Chopard
 • Longines
 • Maurice Lacroix
 • Perrelet
 • Rado

Sklep www.e-zegarki.info.pl

portal sport i zegarki

Nasi @ partnerzy