Zbudowanie wartościowego słownika, nie tylko zegarkowych pojęć, wymaga istnienia oraz dostępu do źródeł informacji, dużej ilości czasu, oraz zawodowego doświadczenia. Podstawowe źródła naszego słownika, to opracowania najbardziej cenionych osób w polskim zegarmistrzostwie: braci Wawrzyńca Al. Podwapińskiego i Bernarda St. Bartnika zawarte w "Ilustrowanym słowniku zegarmistrzowskim" oraz Profesora Zdzisława Mrugalskiego z książki "Czas i urządzenia do jego pomiaru", oraz indywidualnie przekazanych materiałów. Dla kolejnych haseł korzystaliśmy także z informacji zawartych na forum dyskusyjnym Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, czy też sami je opracowywaliśmy. Musimy sobie także zdawać sprawę z trudności budowy takiego słownika, choćby z powodu przyjęcia się w branży wielu nazw obcojęzycznych, a czasami takżę błędnych określeń.
Słownik jest (i pozostanie pewnie na zawsze) na etapie jego tworzenia. Dziś jest to jednak jego pierwsza odsłona. Mamy nadzieję jego zakres poszerzać i zawartość pogłębiać.
Prosimy o zgłaszanie ewentualnych błędów i pomyłek, prosimy o wskazywanie źródeł i ilustracji dla uzupełnienia słownika o kolejne hasła i rozszerzenia zakresu informacji.
Informacje o poszczególnych funkcjach i cecvhach jakie znajdziecie w zegarkuy możecie przeczytać w naszym opracowaniu na naszym blogu:
https://odczasudoczasu.pl/2018/03/o-funkcjach-i-pojeciach-zwiazanych-z-zegarkami/