Wystawa zegarków wyprodukowanych w Zakładach Mechaniczno - Precyzyjnych w Błoniu.

Do dnia 27-go listopada, w salonie odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach, potrwa wystawa jedynych zegarków polskich produkowanych w Zakładach Mechaniczno – Precyzyjnych w Błoniu. Jeszcze do niedawna informacji o historii uruchomienia, niespodziewanych przeciwnościach w prowadzonej działalności, a później zamknięcia produkcji nie można było znaleźć się w żadnym z zawodowo-historycznych opracowań. W tym roku na rynku pojawiła się już książka Profesora Mrugalskiego Przemysł Zegarowy w Polsce – zawierająca miedzy innymi informacje o „Błoniu”. W najbliższym czasie, staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej ukaże się także pozycja przybliżająca całą długoletnią historię zakładu przygotowana przez byłego Głównego Technologa zakładu - inż. Jerzego Bezpałko.
Mimo, że produkcja zegarków trwała tylko 10 lat, a do tego tylko ok. 1000 sztuk zegarków posiadało mechanizmy wykonane z części polskich, to ten właśnie czas pozostaje chyba najbardziej spektakularnym w historii zakładu. Na pewno też tylko tym czasem interesują się zegarkomaniacy skupieni w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków.
Zorganizowana przez salon odCzasu doCzasu i Klub Miłośników Zegarów i Zegarków wystawa, wsparta naukowo przez Profesora Zdzisława Mrugalskiego i dodatkowo przez firmę Poltiming dzięki usystematyzowanej prezentacji unikatowych zegarków i publikację Katalogu Wystawy jest spełnieniem marzeń i potrzeb wszystkich interesujących się i zbierających zegarki z napisem „Made in Poland”. Prezentacja różnych rodzajów i wariantów kopert zegarkowych, grafiki tarcz, wskazanie „niefabrycznych składaków” ciekawi wszystkie takie osoby. Lista nazw modeli i ich występowanie w rożnych wariantach obudowy są po raz pierwszy zebranymi całościowo informacjami.
   
Ciekawą jest choćby historia jaka wiąże się z wyborem nazwy Zodiak - nazwa modelu poprzez sferę niebieską jednoznacznie związana z pomiarem czasu, okazała się być zakazaną i przyniosła sporo kłopotów działającej na rynku zegarków firmie.
Wiele emocji wynikających z braku szczegółowych wiadomości związanych jest z partią tysiąca mechanizmów wykonanych z polskich części. Dzięki wystawie szersze grono zainteresowanych może poznać szczegóły tych mechanizmów i sposoby wyróżniania ich pośród modeli zegarków z mechanizmami importowanymi ze Związku Radzieckiego. W ramach katalogu wystawy, organizatorzy zbierają informacje i systematyzują zbiór wszystkich występujących w zbiorach kolekcjonerów zegarków z tym właśnie unikatowym polskim mechanizmem.


 
Uruchomienie produkcji zegarków i przezwyciężanie wszystkich trudności związanych z jej uruchomieniem i utrzymaniem założonego poziomu jakościowego nie miało specjalnego sensu patrząc z punktu widzenia ilości wyprodukowanych mechanizmów i długości okresu produkcyjnego. Jednak jest pewne, że właśnie kultura produkcji nabyta przy zegarkach pozwoliła fabryce z sukcesem prowadzić produkcję nie tylko przystawek balansowych (które są także elementem wystawy), ale wszystkich wymagających dużej niezawodności działanie produktów precyzyjnych, takich jak aparaty telefoniczne wrzutowe czy parkometry (warszawskie).
Organizatorzy wystawy duże znaczenie przywiązują do kontaktów z osobami kolekcjonującymi, czy choćby interesującymi się zegarkami z Błonia. Dzięki prezentacji wystawy w sieci i wymianie informacji, możliwe jest rozszerzanie katalogu o nowe wiadomości i uzupełnianie danych.
Także w celu wymiany informacji, planowane jest spotkanie dla wszystkich zainteresowanych, które odbędzie się w ostatnim dniu  trwania wystawy – to jest 27-tego listopada w salonie odCzasu doCzasu.


Władysław Meller
www.zegarki.info.pl

zdjęcia zegarków:
Klub Miłośników Zegarów i Zegarków. www.zegarkiclub.pl

odCzasu doCzasu

Galeria Ursynów
al. Komisji Edukacji Narodowej 36, lokal U54, 02-722 Warszawa
otwarte
 • poniedziałek – piątek: 11.00 – 19.00
 • soboty i niedziele handlowe: 11.00 – 15.00
Szukaj
 • Mont Blanc
 • VERTU
 • Chopard
 • Longines
 • Maurice Lacroix
 • Perrelet
 • Rado

Sklep www.e-zegarki.info.pl