Próbując opisać wygląd zegarka H. Moser Perpetual nasuwa się określenie: najbardziej purrystyczny zegarek z wiecznym kalendarzem, jaki widziała sztuka zegarmistrzowska. Ideą wiecznego kalendarza jest wyróżnianie długości miesięcy i prawidłowe wskazanie daty dziennej w ciągu całego roku, oraz wyróżnienie "długiego lutego" w roku przestępnym i prawidłowe wskazanie daty w tym czasie.
Aby zrealizować takie wskazanie obok standardowego wyposażenia we wskazówki czasu zegarek musi posiadać wskaźniki miesiąca, dnia miesiąca oraz roku przestępnego. W zegarku Moser Perpetual wskaźnik roku przestępnego jest widoczny przez transparentny dekiel zegarka a wskazanie miesiąca odbywa się poprzez dodatkową wskazówkę umieszczoną na osi centralnej zegarka, gdzie na tarczy zegarka kolejne indeksy godzinowe przyporządkowane są kolejnym miesiącom roku.
Tak więc, na tarczy zegarka widoczne są tylko niezbędne wskazanie czasu i kalendarza oraz dodatkowo wskaźnik rezerwy chodu. Tylko niezbędne - bo czy ktokolwiek sprawdza jaki mamy rok, i czy jest to rok przestępny ? Kto na bieżąco sprawdza nazwę aktualnego miesiąca ?
Dodatkowym, niezwykle cennym pod kątem funkcjonalności zegarka podobnie jak w modelu Monard Date jest możliwość korekty kalendarza do przodu i do tyłu i to korekty niezależnej od aktualnych wskazań czasu. Tutaj ta możliwość istnieje nawet przy większej komplikacji mechanizmu, o funkcję wiecznego kalendarza.
Także niezwykle trudnym technicznie, niespotykanym w dotychczasowym zegarmistrzostwie i opatentowanym, choć użytkowo mniej znaczącym jest tak zwany "Flash calendar".
W dotychczasowych rozwiązaniach technicznych kalendarza wiecznego lub rocznego realizacja wskazań pomijających kolejny dzień na tarczy kalendarza (po 30-tym dniu miesiąca następował dzień 1-szy, w "zwykłym lutym" po 28-mym następuje 1-szy marzec) realizowany był w ten sposób, że wskazanie "nieistniejących dni" przebiegało w ciągu kilkudziesięciu minut, lub kliku godzin w trakcie zmiany daty w nocy.
W rozwiązaniu technicznym wiecznego kalendarza firmy Moser po dniu 30-tym następuje natychmiast dzień 1-szy, a po 28-mym "zwykłego lutego" wskazanie 1-go marca.
Podobnie jak w linii Mayu zegarek wyposażony jest w "dużą wskazówkę małego sekundnika", jak linia Monard w panoramiczny datownik, jak wszystkie inne modele mechanizm dekorowany "szlifem firmy Moser" i "pieczęcią firmową".
H. Moser & Cie. H. Moser & Cie. H. Moser & Cie. H. Moser & Cie.