Polerowanie kopert i bransolet do zegarków
Trening i doświadczenie gwarancję dobrych efektów.
Każdy nowy zegarek zachwyca nas połyskiem lustrzanych powierzchni, frywolnością radełkowań czy innych dekoracji oraz głębią elementów satynowanych. Niestety nawet uważne użytkowanie zegarków prowadzi do zmatowienia powierzchni gładkich, wybłyszczenia matowych i zarysowań. Wychodząc naprzeciw zapytaniom klientów już na wstępie muszę zaznaczyć, że nie wszystkie zniszczenia można usunąć, lub choćby zniwelować.
W przypadku powierzchni czasomierzy pokrytych powłokami dekoracyjnymi (złocenia), w warunkach warsztatowych nie ma możliwości powtórnego położenia takiej powłoki. Ze względu na koszt związany z przygotowaniem powierzchni, w stosunku do ceny zegarka (powłoki galwaniczne stosowane są w tańszych zegarkach) tego typu operacje także nie są wykonywane przez producentów zegarków. Podobnie w przypadku jednorodnego materiału obudowy czy metalowej bransolety, przy głębokich uszkodzeniach powierzchni, ich usunięcie jest niemożliwe ze względu na konieczność zachowania cech funkcjonalnych czy proporcji elementów i całego czasomierza.
Na szczęście większość tego typu zgłoszeń dotyczy zniszczeń powstałych podczas standardowego użytkowania, które są możliwe do usunięcia a wygląd zegarka po polerowaniu odpowiada (lub jest zbliżony) fabrycznie nowemu.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że niektóre wzornictwo (sąsiedztwo powierzchni o różnych gradacjach gładkości), szczególna konstrukcja (konieczność rozebrania wyrobu na pojedyncze elementy składowe) czy sposób wykończenia (np. rodowanie białego złota) znacznie podnoszą trudność obróbki polerskiej.
Przy polerowaniu niezbędne jest posiadanie bardzo wysokiej jakości, dopasowanych do poszczególnych metali materiałów ściernych oraz prawidłowego oprzyrządowania, ale tak naprawdę gwarancją sukcesu jest wiedza i doświadczenie, które można zdobyć tylko przez lata pracy, szkolenia i wymianę poglądów.